O AUTORZE

SCENARIUSZ

PRACE UCZESTNIKÓW

LINKI KONTAKTY



Portrety "z niczego"

Każdy dom, mieszkanie wypełnione są przedmiotami, które darzymy szacunkiem. Gromadzimy je w różnych zakamarkach z nadzieją, że "kiedyś się przydadzą". Posiadamy więc guziki, koraliki, monety, muszelki, koronki, kapsle, zepsute zegarki, śrubki, nakrętki i wiele innych przedmiotów. Otaczamy się nimi, choć odsunięte są przez nas z pola widzenia.

Przebieg ćwiczenia
Część I

Odszukajcie w zakamarkach swojego domu; w piwnicy, garażu, strychu, spiżarce, w szufladach szaf i szafek przedmioty "przydasie". Może będą to guziki, koraliki, monety, śrubki, gwoździki, części zegarków.
Przypomnijcie sobie pochodzenie tych przedmiotów, historie z nimi związane. Z tektury wytnijcie prostokąt formatu A3.
Naszkicujcie, narysujcie portret waszej twarzy.
Wypełnijcie portret przedmiotami ze swoich zbiorów Może to być jeden rodzaj przedmiotów, może zbiór różnych przedmiotów, lub ich elementy nie mające ze sobą nic wspólnego.
Przekażcie w swojej pracy jaki jest wasz stosunek emocjonalny do tych przedmiótw. Może coś zasługuje na specjalna uwagę? Może istnieje coś, co chcecie odszukać w pamięci i utrwalić lub zapomniec? A więc zbudujcie kompozycję, która odda istotę zgromadzonych przedmiotów i emocje z nimi związane a zarazem będzie waszym portretem psychologicznym.
Naklejcie zgromadzone przedmioty.

Pokaz - prezentacja

Połóżcie wszystkie prace obok siebie. Zastanówcie się i opowiedzcie jak przeżyliście ponowny kontakt z czymś zapomnianym. Czy macie do tego stosunek chłodny, obojętny? Z czym kojarzą wam się odszukane przedmioty? Czy powracają wspomnienia? Jakie: piękne, przykre lub obojętne?

Uczestnicy: młodzież, dorośli.
Miejsce: klasa, sala. mieszkanie
Materiały: zgromadzone przedmioty "z przeszłości"; tektura, klej wikol, klei uniwersalny
Czas: 2 godziny.

Bibliografia
http://www.jasonmecier.com/title.html

Artyści i ich dzieła
Mecier J., (2009), Obama, portret z zebranych przedmiotów.